Založ si blog

O Gaji, ktorá všetko zabúdala a ktorú aj tak všetci milovali

Gajina zábudlivosť bola povestná. Pravidelne zabúdala veci v čistiarni, auto v servise, či vrátiť knihy do knižnice. Častokrát s úsmevom priateľom pri večeri rozprávala, že by určite už dávno bola milionárkou, keby pravidelne nezabudla, kde založila výherný los alebo lístok zo športky.

                                                                                              Zdroj: Pixabay

 

Gajina rodina bola už našťastie za tie roky vytrénovaná a disponovala značnou odolnosťou voči Gajinej zábudlivosti. Jej rodičia, súrodenci, deti i manžel si zvykli, že v Gajinom ponímaní  sa vianočné obdarúvanie pod stromčekom končilo vzrušujúcou niekoľko hodinovou hrou zima-teplejšie-horí, keď na základe stručných Gajiných indícií členovia rodiny pátrali po celom dome a v pote tváre sa snažili vydedukovať, kde im mohla Gaja pred polrokom darčeky asi poskrývať.

                                                                                       Zdroj: Pixabay

Zo skúsenosti vedeli, že v prípade Gajiných skrýš darčekov neplatila žiadna logika ani zdravý rozum, nakoľko schovanie darčeka záviselo po á od toho koľko mala Gaja práve na vymyslenie skrýše času a po bé od faktu, nakoľko bola sústredená na činnosť, ktorú práve robila. Ak mal obdarúvaný smolu, bolo celkom možné nájsť skvelý román na pôjde v starej krabici alebo poslednú počítačovú vychytávku v komore medzi zaváranými uhorkami. Často sa tiež stávalo, že pri štedrovečernom hľadaní sa záhadne našli skvelé a Gajou dávno oplakané darčeky z minulých rokov, ktoré mali len tú chybu, že deti z nich dávno vyrástli, prípadne prestali byť aktuálne – ťažko sa totiž tešiť zo síce dizajnového a krásnymi fotkami ozvláštneného, ale predsa len trochu neaktuálneho minuloročného diára alebo z expirovanej poukážky na nákup kozmetiky či prepadnutých lístkov na muzikál. Napriek týmto drobným mrzutostiam, deti i dospelí Gajine darčeky milovali. Mali totiž tú neopakovateľnú vlastnosť, že boli originálne, nápadité a adresované na mieru obdarovanému. Od Gaji ste nemohli očakávať nič predvídateľné, jej darčeky v sebe skrývali tajomstvá a ich skryté čaro ste často odhalili až po čase. Rada svojich blízkych obdarúvala nezvyčajnými umeleckými predmetmi alebo dielami či najnovšími technickými vymoženosťami, z ktorých sa v prvej chvíli obdarovanému  zježili všetky vlasy na hlave a až po čase prišiel obrazu, vôni, klobúku alebo high-tech slúchadlám na chuť. Alebo blízkych šokovala výletmi a zážitkami, či už to bol splav divokej rieky, let balónom alebo víkendový pobyt na farme motýľov. Gaja obdarúvala tak, ako sama žila : živelne, naplno a s fantáziou.

 

viac na www.gretafabry.sk

Kto je kto? (úryvok)

21.03.2020

„Zvoní ti mobil, nechala si ho na stole v kuchynke!“ Zavolá na mňa Zuza a ja v duchu prevrátim oči. Nenávidím mobily. Cítim sa ako ich otrok. Hocikto vás hocikedy zastihne, nemôžete si v kľude dať ani kávu, ani prečítať noviny. Mám teraz tajnú siestu v kobke – tak volám našu kopírovaciu miestnosť. Tajná by bola, keby o tom, že sa tu občas zašívam, [...]

Koho som to milovala? (príbeh)

26.10.2019

Bola som rozhodnutá sa s tebou rozísť. Vadilo mi veľa vecí, ale najviac tvoja ukecanosť. Ak sa dalo niečo povedať dvoma vetami, ty si bol o tom schopný rečniť dve hodiny. Vždy mi na takých veciach záležalo. Čo a ako povedať. Tvoj otec mal ten správny cit pre mieru. Vedel, kedy hovoriť a kedy mlčať. Pri úsmeve sa mu okolo očí vytvárali pavučiny vrások. Keď si mi [...]

Život nanečisto (úryvok)

19.10.2019

Otvorila svoju šatníkovú skriňu. Bola taká veľká, že do nej celá mohla vojsť. Rozhliadla sa po svojich starých šatách. Na vešiakoch sa vynímali všetky jej minulé životy. Ružové naivné obdobie, potom biele a žlté, blúzky s kvetmi a volánmi. Kedysi v nich bola neodolateľná. Idealistka s hlavou v oblakoch. [...]

koronavírus, testovanie

Na Slovensku pribudlo 63 infikovaných. Najviac od apríla

06.08.2020 09:30, aktualizované: 09:45

Najviac nových prípadov eviduje Trenčín, kde pribudlo 15 nakazených.

Libanon Bejrút výbuchy

Niekoľkých predstaviteľov prístavu v Bejrúte umiestnili do domáceho väzenia

06.08.2020 09:00

Vyšetrovatelia smrtiaceho výbuchu v prístave libanonskej metropoly Bejrút sa zamerali na možné zanedbanie pri skladovaní 2750 ton vysoko výbušného priemyselného hnojiva.

doučovanie, škola

Škola doma. Z rodičov učitelia, zvládnu aj deviatakov?

06.08.2020 07:00

Domáce vzdelávanie by sa mohlo rozšíriť aj na žiakov druhého stupňa základných škôl, možno už o rok. Podľa odborníkov ide často len o rozmar rodiča.

Radovan M., korona, vyhrážka

Vyhrážal sa koronavírusom, dostal pol roka nepodmienečne

06.08.2020 06:50

Keď sa Radovan M. vrátil zo zahraničia, nerobil si ťažkú hlavu z karantény. Napadol mamu aj brata a na policajtov pľujúc kričal: "Nakazte sa koronou!"

Gréta Fábryová

Prozaička a blogerka. Rada píše - príbehy, poviedky, články, recenzie. Autorka práve vychádzajúcej knihy DO NEBA MA NEVEZMÚ Viac sa dozviete na : gretafabry.sk www.facebook.com/Gréta-Fábryová www.instagram.com/greta_fabry youtoube Gréta Fábryová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 27865x
Priemerná čítanosť článkov: 1393x

Autor blogu

Kategórie