Založ si blog

Opustená (úryvok)

„Nenávidím ťa.“  Tereza si zúrivo utierala slzy. „Ako môžeš teraz odísť a takto ma tu nechať?“

Hana zapla svoj kufor a pobozkala neter. Tereza v údive nad sestrinou neústupčivosťou začala trieskať taniermi. Hana si obliekla myší kožúšok, čo jej ostal po babke, a zabuchla dvere.

                                                                      Foto: Pixabay

Babka Hane prvýkrát povedala, že ju do neba nevezmú, keď si ostrihala vlasy. Keď lozila po stromoch, dlhé vlasy jej zavadzali a zachytávali sa jej v konároch. Babka zúrila, že sú jej nanič všetky stužky, sponky a gumičky, čo Hane nakúpila, aby na ňu neukazovali prstom. Tereza sa poslušne dala česať a obliekať ako bábika, ona bola babkinou útechou.

Nebo Hanu  nikdy nelákalo. Všetci tí anjeli sa na obrazoch tvárili ako nafetovaní. Aj pán farár Hane pripadal akoby tajne šnupal. Nemal ju rád. Cítil, že na rozdiel od Terezy, mu Hana neverila ani slovo. Stále sa len usmieval a hovoril somariny, že Pán Boh sa o vás postará, všetci ste dietky božie. Hana však mala pocit, že ony dve s Terezou rozhodne dietky božie neboli. Neboli ničie dietky, iba babkine vnučky. Otec a mama v tom svojom večnom záťahu ani nepostrehli, že sa narodili, že rástli alebo že nebodaj niečo potrebovali.

Vždy si s Terezou hovorili, že sa vydajú za chlapcov s rodokmeňom. Vedeli, že existujú rodiny, kde sa hrá na klavír a kde sa vás pýtajú, či si prosíte múčnik. Snívali o takej rodine a banovali, že sa do takej nenarodili.

U nich doma bol stále krik, hádky, neporiadok. Jediná pokojná v ich dome bola babka. Ona varila, nakupovala, prala. Ju jedinú zaujímalo, či majú vnučky všetko do školy, či si majú čo obuť alebo obliecť.

Babka bola nešťastná, keď sa Tereza vydala za Jeba. Krásny chlap. Len v hlave to nemal v poriadku. Babke sa nepáčil. Mala rada pokoj. Najväčší pokoj bol, keď bol otec na týždňovkách. Vtedy mama nepila, nosila babke celú výplatu a často sa smiala. Mama sa vedela úžasne smiať. Celým srdcom. Hane bolo hneď akosi lepšie, keď počula mamu smiať sa. Len čo sa otec vrátil z týždňovky, mama sa dosmiala. Hane niekedy prišlo na um, aká bola vlastne škoda, že otec nebol na týždňovkách častejšie. Väčšinou to bolo vtedy, keď  ho odniekiaľ vyhodili. „Nafúkal a letel.“ Tak to hovorievala mama susedám. Potom bol urazený, nadával, že ho ešte budú prosiť, že takého pracanta nenájdu len tak a išiel vždy na týždňovku. Vtedy si babka, mama, aj oni dve s Terezou trochu vydýchli. Nanešťastie to vždy trvalo len krátko a otec sa vzápätí zamestnal niekde nablízku, aby na ne dával pozor.

                                                                              Foto: Pixabay

Dozerať potreboval hlavne na mamu, ktorú musel strážiť aby sa mu – ako hovoril -„nezabehla.“

Na Terezu mal otec slabosť, lebo sa naňho podobala. Nebol k nej milší, ale nikdy na ňu, na rozdiel od Hany a mamy, nezdvihol ruku.

Terezu bil Jebo. Akoby každá žena z  rodiny potrebovala niekoho, kto ju  bude hlušiť. Keď ju zbil prvýkrát, bola v ôsmom mesiaci a babka sa tak rozčúlila, že dostala infarkt. Pochovali ju vedľa mamy. Tesne pred tým, než Tereza predčasne porodila.

 

(úryvok z knihy Do neba ma nevezmú)

O Gaji, ktorá všetko zabúdala a ktorú aj tak všetci milovali

01.09.2019

Gajina zábudlivosť bola povestná. Pravidelne zabúdala veci v čistiarni, auto v servise, či vrátiť knihy do knižnice. Častokrát s úsmevom priateľom pri večeri rozprávala, že by určite už viac »

Stal sa malý zázrak. Vyšla mi kniha.

17.08.2019

Milujem vôňu nových kníh. To zvláštne šušťanie papiera, to vzrušenie z nového príbehu, do ktorého sa o chvíľu ponorím. A teraz sa k tomu pridal zážitok z vône vlastnej knihy. Ako mi viac »

Ako som sa od molekulárnej biológie dostala k písaniu kníh

11.08.2019

Spisovateľom sa človek nerodí, spisovateľom sa stáva. Postupne, plynutím rokov a popísaných papierov, nájde svoj hlas, svoj štýl a optiku, ktorú chce zdieľať s čitateľmi. Je to dlhý proces. viac »

počasie 18.9.

Slovensko v zajatí arktického vzduchu. Na horách hrozia víchrice!

17.09.2019 16:30

Pozrite si videopredpoveď počasia TV Pravda s meteorológom Danielom Cibulom na stredu s výhľadom až do soboty.

AP Analysis Persian Gulf Tensions

Trump nevie, čo s Iránom

17.09.2019 16:15

Bude z toho vojna? Alebo šancu dostane diplomacia? Po útokoch v Saudskej Arábii prezident Donald Trump rieši, aké budú jeho kroky v súvislosti s Iránom.

PSS, Prvá stavebná sporiteľňa,

Béreš končí ako šéf Prvej stavebnej sporiteľne, pre stratu dôvery

17.09.2019 16:05

Šéf Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Imrich Béreš po vyše pätnástich rokoch v spoločnosti končí.

ITALY-STABBING/

Muž v Miláne pobodal talianskeho vojaka, kričal Alláhu akbar

17.09.2019 15:58

Policajným vyšetrovaním sa teraz zisťuje, či šlo o čin súvisiaci s terorizmom.

Gréta Fábryová

Prozaička a blogerka. Rada píše - príbehy, poviedky, články, recenzie. Autorka práve vychádzajúcej knihy DO NEBA MA NEVEZMÚ Viac sa dozviete na : gretafabry.sk www.facebook.com/Gréta-Fábryová www.instagram.com/greta_fabry youtoube Gréta Fábryová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 15920x
Priemerná čítanosť článkov: 995x

Autor blogu

Kategórie