Založ si blog

Vojnová smršť v SND – divadlo, pri ktorom sa tají dych

 

Keď som sa dozvedela, že v SND hrajú divadelnú adaptáciou Tolstoja – románu Vojna a mier, bola som prekvapená. 1226 strán dostať na javisko? Nemožné. Bojové vojnové scény v divadle? To sa predsa nedá urobiť. A potom som to videla. A ustrnula som. Omámená, šokovaná, nadšená. To, čo sa dá momentálne vidieť v predstavení Vojna a mier je viac ako len divadlo. Je to umelecké dielo, lahôdka, créme de la créme. Podarilo sa niečo výnimočné. Od scény cez herecké stvárnenie až po kostýmy a hudbu.

 

Zvalcuje vás to, dojme a najmä – prinúti premýšľať.

Použité sú tu viaceré zaujímavé postupy, premietanie na plátno, akoby filmové strihy, prelínanie deja na bojisku so scénami zo súkromia hlavných hrdinov. Predstavenie má ohromnú dynamiku, akčnosť a silu. Atmosféru bojiska vytvárajú herci pochodujúci ako vojaci, krik, streľba, krv a zároveň detailné premietanie ich pohybov na rozmerné plátno. Scény amputácie nohy alebo chytania dvoch zakrvavených rúk dvoch zranených vojakov sú tak silné a autentické, že sa človek naozaj ocitá na bojisku plnom stonov, výkrikov, krvi a dymu.

Silu predstaveniu dodávajú jednak skvelé herecké výkony- výborný Ján Koleník plný vnútorných rozporov, akoby stále v konflikte sám so sebou, ale aj s okolím, najmä s vlastným otcom v podaní presvedčivého a presného Richarda Stankeho. Autentická Monika Potokárová ako Nataša Rostovová, ktorá prejde v predstavení prerodom od naivného dievčatka cez zamilovanú nežnú dievčinu až po vyzretú mladú ženu.

A  najmä Milan Ondrík, skvelý herecký výkon, pri ktorom sa nedá inak len stáť, tlieskať a kričať bravó z plného hrdla. Jeho Bezuchov je absolútne presvedčivý, vo svojej slabosti a neistote, kedy dokáže vyslovovať otázky a rozmýšľať o odpovediach, ktorý sa nehanbí priznať, že sa mýlil.

Keby som mala povedať, čo bolo najsilnejšie, poviem – uveriteľnosť. Ja som im všetkým uverila. Ingrid Timkovej som uverila jej chladnú vypočítavú grófku, Dominike Kavaschovej obetavú hlboko veriacu ženu,

Ondrejovi Kovaľovi zákerného a zhýralého Dolochova, Natálii Germáni milujúcu ženu, ktorá nechce prísť o muža na fronte- jej kvílivé nariekanie mi ešte po predstavení znelo v ušiach, bol to naozaj nárek ženy, ktorá sa zúfalo bojí, že príde o to najdrahšie, čo v živote má.

Všetci herci hrali svoje party presne. Nezaznel tam jediný rušivý tón a ja som odchádzala domov s pocitom, že by som toto predstavenie chcela vidieť znovu. Aby som zachytila všetky odtienky komentárov rozprávača Roberta Rotha, aby som ešte raz videla tie skvelé scény bojov, tie úžasné herecké výkony.

Bravúrne predstavenie, zvládnuté po všetkých stránkach na výbornú.

Ďakujem.

Kto je kto? (úryvok)

21.03.2020

„Zvoní ti mobil, nechala si ho na stole v kuchynke!“ Zavolá na mňa Zuza a ja v duchu prevrátim oči. Nenávidím mobily. Cítim sa ako ich otrok. Hocikto vás hocikedy zastihne, nemôžete si v kľude dať ani kávu, ani prečítať noviny. Mám teraz tajnú siestu v kobke – tak volám našu kopírovaciu miestnosť. Tajná by bola, keby o tom, že sa tu občas zašívam, [...]

Koho som to milovala? (príbeh)

26.10.2019

Bola som rozhodnutá sa s tebou rozísť. Vadilo mi veľa vecí, ale najviac tvoja ukecanosť. Ak sa dalo niečo povedať dvoma vetami, ty si bol o tom schopný rečniť dve hodiny. Vždy mi na takých veciach záležalo. Čo a ako povedať. Tvoj otec mal ten správny cit pre mieru. Vedel, kedy hovoriť a kedy mlčať. Pri úsmeve sa mu okolo očí vytvárali pavučiny vrások. Keď si mi [...]

Život nanečisto (úryvok)

19.10.2019

Otvorila svoju šatníkovú skriňu. Bola taká veľká, že do nej celá mohla vojsť. Rozhliadla sa po svojich starých šatách. Na vešiakoch sa vynímali všetky jej minulé životy. Ružové naivné obdobie, potom biele a žlté, blúzky s kvetmi a volánmi. Kedysi v nich bola neodolateľná. Idealistka s hlavou v oblakoch. [...]

koronavírus, testovanie

Na Slovensku pribudlo 63 infikovaných. Najviac od apríla

06.08.2020 09:30, aktualizované: 09:45

Najviac nových prípadov eviduje Trenčín, kde pribudlo 15 nakazených.

Libanon Bejrút výbuchy

Niekoľkých predstaviteľov prístavu v Bejrúte umiestnili do domáceho väzenia

06.08.2020 09:00

Vyšetrovatelia smrtiaceho výbuchu v prístave libanonskej metropoly Bejrút sa zamerali na možné zanedbanie pri skladovaní 2750 ton vysoko výbušného priemyselného hnojiva.

doučovanie, škola

Škola doma. Z rodičov učitelia, zvládnu aj deviatakov?

06.08.2020 07:00

Domáce vzdelávanie by sa mohlo rozšíriť aj na žiakov druhého stupňa základných škôl, možno už o rok. Podľa odborníkov ide často len o rozmar rodiča.

Radovan M., korona, vyhrážka

Vyhrážal sa koronavírusom, dostal pol roka nepodmienečne

06.08.2020 06:50

Keď sa Radovan M. vrátil zo zahraničia, nerobil si ťažkú hlavu z karantény. Napadol mamu aj brata a na policajtov pľujúc kričal: "Nakazte sa koronou!"

Gréta Fábryová

Prozaička a blogerka. Rada píše - príbehy, poviedky, články, recenzie. Autorka práve vychádzajúcej knihy DO NEBA MA NEVEZMÚ Viac sa dozviete na : gretafabry.sk www.facebook.com/Gréta-Fábryová www.instagram.com/greta_fabry youtoube Gréta Fábryová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 27866x
Priemerná čítanosť článkov: 1393x

Autor blogu

Kategórie