Založ si blog

Koho som to milovala? (príbeh)

Bola som rozhodnutá sa s tebou rozísť. Vadilo mi veľa vecí, ale najviac tvoja ukecanosť. Ak sa dalo niečo povedať dvoma vetami, ty si bol o tom schopný rečniť dve hodiny.

Vždy mi na takých veciach záležalo. Čo a ako povedať. Tvoj otec mal ten správny cit pre mieru. Vedel, kedy hovoriť a kedy mlčať. Pri úsmeve sa mu okolo očí vytvárali pavučiny vrások.

Keď si mi podal krabičku s prsteňom, bola som v kŕči. Doteraz neviem prečo, možno v panike, že už nikdy neuvidím tie pavučiny, som povedala áno.

                                                                                                                                                                 Foto: Pixabay

Zo svadobného dňa si pamätám len chvíle, keď ma nastávajúci svokor viedol k oltáru a keď potom o polnoci so mnou tancoval sólo a jeho ruka na chvíľu skĺzla po mojom holom chrbte.

Rozhodla som sa, že budem dobrou manželkou. Myslela som, že sa odsťahujeme, kúpime byt, ale ty si nechcel odísť. „Uznaj, veď dom je priestranný a tá záhrada. Nenecháme ich tu predsa samých“  hovoril si. Ostali sme teda žiť v dome pod vysokým napätím. Aklimatizácia bola ťažká. Najviac ma fascinoval les. Bol tak desivo blízko, nikdy predtým som si neuvedomila ako môže hučať hora. Chodila som tam často, pozorovala mravce a počúvala vtáky. Ty si so mnou nikdy nešiel, ale niekedy sa pridal tvoj otec.

Dni bežali a ja som si zvykala na život na vidieku, v prírode, v izolácii. Márne som dúfala, že sa časom začneš naňho podobať.

Keď sa narodil Boris, napätie sa uvoľnilo. Všetci sme boli šťastní. Netušila som, že len na chvíľu. Ako syn rástol, začal si sa vzďaľovať. Nemal si čas učiť ho násobilku alebo s ním ísť do kina. Chytať ryby, hrať futbal aj kosiť trávu ho naučil tvoj otec. Aj na huby sme chodievali v zostave on, malý a ja. Ty si bol v práci a tvoju mamu bolievali nohy. Často som sedávala na terase, pozorovala oblohu a túžila vzlietnuť. Raz, keď sa ťa dospievajúci syn spýtal, kedy konečne budeš mať na nás čas, pozrel si na mňa a zbalil si si veci. Nespýtala som sa ťa, kam ideš.

Tvoja mama náš rozvod neprežila. Pochovali sme ju na severnej strane cintorína a každý týždeň sme tam s tvojím otcom a s Borisom nosili jej obľúbené červené ruže.

Keď Boris začal študovať medicínu, začal si sa k nemu hlásiť. Mať doktora v rodine je predsa  také výhodné. Chválil si sa jeho úspechmi.  Na jeho promóciách si sa tváril akoby jeho diplom bola výlučne tvoja zásluha.

Keď ťa vyhodili z práce, tvoj otec skolaboval. Nemohol  ani  ísť na svadbu, ktorú som Borisovi horúčkovito chystala. Hudba, stuhy, šunky, koláče, výslužky, len aby všetkého bolo dosť, aby víno a pálenka tiekli potokom, ako sa na dedinskej svadbe patrí.

A ty si nakoniec neprišiel.

Tvoj otec teraz sedáva na terase a usmieva sa polovicou tváre, keď počuje smiech detí.

Boris s nimi na záhrade púšťa šarkana.  Prikrývam ho dekou a mávam im, nech idú na koláč, kým je teplý. Keď Boris pribehne ovešaný deťmi a so smiechom mi niečo hovorí, všimnem si, ako mu okolo očí naskakujú pavučiny drobných vrások. Presne ako jeho otcovi.

 

Gréta Fábryová

www.gretafabry.sk

 

 

Kto je kto? (úryvok)

21.03.2020

„Zvoní ti mobil, nechala si ho na stole v kuchynke!“ Zavolá na mňa Zuza a ja v duchu prevrátim oči. Nenávidím mobily. Cítim sa ako ich otrok. Hocikto vás hocikedy zastihne, nemôžete si v kľude dať ani kávu, ani prečítať noviny. Mám teraz tajnú siestu v kobke – tak volám našu kopírovaciu miestnosť. Tajná by bola, keby o tom, že sa tu občas zašívam, [...]

Život nanečisto (úryvok)

19.10.2019

Otvorila svoju šatníkovú skriňu. Bola taká veľká, že do nej celá mohla vojsť. Rozhliadla sa po svojich starých šatách. Na vešiakoch sa vynímali všetky jej minulé životy. Ružové naivné obdobie, potom biele a žlté, blúzky s kvetmi a volánmi. Kedysi v nich bola neodolateľná. Idealistka s hlavou v oblakoch. [...]

Zradená a predsa šťastná. . .

20.09.2019

Od začiatku som bola pripravená odovzdať mu všetko. Srdce, telo, pozornosť i všetok svoj čas. Stal sa pre mňa slnkom, zmenil mi život, stal sa jeho neoddeliteľnou súčasťou. Foto: Pravda.sk

Marcelo Rebelo de Sousa

Podľa exit pollu sa víťazom portugalských prezidentských volieb stal de Sousa

24.01.2021 21:52

Úradujúci prezident de Sousa, považovaný za jasného favorita, zvíťazil s výrazným náskokom so ziskom 57 - 62 percent hlasov.

Kaja Kallasová

Estónsko bude mať prvýkrát v histórii premiérku

24.01.2021 19:52

V premiérskom úrade Kaja Kallasová nahradí Jüriho Ratasa, ktorý podal demisiu v súvislosti s korupčným škandálom týkajúcim sa jeho strany.

premostenie, Hornad, Velka Lodina, Kysak, most, dosky, konstrukcia

Štát postavil provizórny most cez Hornád. Nevydržal ani týždeň

24.01.2021 19:30

Mostné provizórium nad Hornádom sprejazdnili iba v pondelok. Už po piatich dňoch je most taký poškodený, že ho musia opravovať.

SMK / Most-Híd / Spolupatričnosť / Krisztián Forró / László Sólymos / Szabolcs Mózes /

Vznik jednotnej maďarskej strany oznámia najskôr až na jeseň

24.01.2021 18:03

Delegácie majú na stole poslednú nevyriešenú otázku, a to je rozloženie síl jednotlivých platforiem v spoločnej strane.

Gréta Fábryová

Prozaička a blogerka. Rada píše - príbehy, poviedky, články, recenzie. Autorka práve vychádzajúcej knihy DO NEBA MA NEVEZMÚ Viac sa dozviete na : gretafabry.sk www.facebook.com/Gréta-Fábryová www.instagram.com/greta_fabry youtoube Gréta Fábryová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 29761x
Priemerná čítanosť článkov: 1488x

Autor blogu

Kategórie