Založ si blog

kniha Lukáša Luka: Príbehy Považského Sokolca : Slovenský Woody Allen?

Ak radi čítate knihy s humorným podtónom plné vtipu, irónie a originálnych poínt, Lukáš Luk a jeho štýl písania vás nadchne. Vo svojej knihe opisuje príbehy obyčajných ľudí – obvvateľov neexistujúcej dediny a prostredníctvom irónie a  zveličovania dokáže vystavať zaujímavý dej jednotlivých mikropríbehov.  Jeho postavičky z dedinského prostredia majú veľa chýb, poukazuje na ich slabosti, ale jeho pohľad je láskavý a chápajúci. Spoznáme Agnesu Riedlovú, matku troch dcér, ktorá okrem ustavičného upratovania rozdeleného podľa neúprosnej chronológie, má jediný životný cieľ : šťastie svojich dcér, pre ktoré je ochotná aj veľa urobiť. A tak neváha najmladšej dcére vyhliadnuť a zaplatiť milenca, len aby ju dostala od kníh, štúdia, cestovania a podobných výmyslov, ktoré podľa nej mladému dievčaťu nepristanú. Mladé dievča sa má dobre vydať a rodiť deti, to je Agnese jasné a pre tento cieľ je ochotná obetovať čokoľvek.

Ďalšou zaujímavou postavou je Stano Lipár, ktorý sa rozhodne venovať novej životnej filozofii zameranej na dosiahnutí spokojnosti a celý svoj doterajší život hodí za hlavu, aby sa mohol naplno ponoriť do štúdia tohto učenia.

„Stano Lipár pravdepodobne zošalel. Dal výpoveď v mraziarňach, kde dlhé roky zahrieval výhodné miesto vedúceho skladu polievkových zmesí a vykročil v ústrety neistej budúcnosti samoživiteľa. Zásadné životné rozhodnutie úzko súviselo s jeho vnútorným prerodom, ktorý ho zasiahol znenazdajky, bez predchádzajúceho varovania a plnou silou.

Na dosiahnutie spokojnosti podľa nového učenia potrebujete vo svojej blízkosti mať strom,  tučnú ženu, vyvýšené miesto, rožný dobytok, ohnisko, strunový nástroj a podľa možnosti musíte byť nahý.“

V knihe sa zoznámime aj so zvedavou klebetnicou Betou Máčalovou, ako vo svojom úctyhodnom veku (do osemdesiatky jej chýba len jeden rok), podrobne  mapuje život v dedine a jej ostrému zraku neujde nikto a nič, takže sú viacerí obyvatelia Považského Sokolca presvedčení, že po jej smrti nastane v dedine zrejme „koniec sveta“.

 

Autor v knihe pomocou miestami až satirického zobrazenia poukazuje na ľudskú závisť, ohováranie, dedinské klebety a zveličovanie:

„Straty na životoch a škody na majetku boli podľa dôveryhodných sokolských zdrojov v prvý deň po udalosti hrôzostrašné. (…) V krátkom čase sa množstvo nebožtíkov postupne znižovalo a utrpené škody klesali, až sa situácia ustálila niekde blízko skutočnosti.“

Vďaka pestrej škále postáv a ich charakterových zvláštností sa Lukášovi Lukovi darí ukázať obraz života meniaci sa pod vplyvom globalizácie, snahy obyvateľov prispôsobiť sa „novej dobe“ a zároveň veľmi vydarene a vtipne odhaľuje, že vonkajšia zmena alebo jej predstieranie nedokáže prekryť neochotu ľudí zmeniť svoje zaužívané názory a postoje. A hoci autor dej svojej knihy umiestnil na vidiek, malomeštiacke názory, na ktoré poukázal spolu so skostnatenosťou myslenia, sú rovnaké všade – na dedine i vo veľkomeste, na Slovensku i hocikde inde na svete.

Kniha Lukáša Luka je pretkaná absurdným humorom, ale aj presnou a dobre mierenou kritikou ľudskej obmedzenosti a predsudkov. Miestami sa človek musí smiať, miestami vás šokuje autorova invenčnosť a prvky magického realizmu, ktoré sa v príbehoch neraz objavia a dej „woodyallenovsky“ vypointujú úplne iným smerom, než aký by ste očakávali.

A práve prekvapivé a nečakané pointy patria k najsilnejším miestam knihy a robia z Príbehov Považského Sokolca priam magický zážitok.

 

www.gretafabry.sk

FB 

O Gaji, ktorá všetko zabúdala a ktorú aj tak všetci milovali

01.09.2019

Gajina zábudlivosť bola povestná. Pravidelne zabúdala veci v čistiarni, auto v servise, či vrátiť knihy do knižnice. Častokrát s úsmevom priateľom pri večeri rozprávala, že by určite už viac »

Stal sa malý zázrak. Vyšla mi kniha.

17.08.2019

Milujem vôňu nových kníh. To zvláštne šušťanie papiera, to vzrušenie z nového príbehu, do ktorého sa o chvíľu ponorím. A teraz sa k tomu pridal zážitok z vône vlastnej knihy. Ako mi viac »

Opustená (úryvok)

13.08.2019

„Nenávidím ťa.“ Tereza si zúrivo utierala slzy. „Ako môžeš teraz odísť a takto ma tu nechať?“ Hana zapla svoj kufor a pobozkala neter. Tereza v údive nad sestrinou neústupčivosťou viac »

počasie 18.9.

Slovensko v zajatí arktického vzduchu. Na horách hrozia víchrice!

17.09.2019 16:30

Pozrite si videopredpoveď počasia TV Pravda s meteorológom Danielom Cibulom na stredu s výhľadom až do soboty.

AP Analysis Persian Gulf Tensions

Trump nevie, čo s Iránom

17.09.2019 16:15

Bude z toho vojna? Alebo šancu dostane diplomacia? Po útokoch v Saudskej Arábii prezident Donald Trump rieši, aké budú jeho kroky v súvislosti s Iránom.

PSS, Prvá stavebná sporiteľňa,

Béreš končí ako šéf Prvej stavebnej sporiteľne, pre stratu dôvery

17.09.2019 16:05

Šéf Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Imrich Béreš po vyše pätnástich rokoch v spoločnosti končí.

ITALY-STABBING/

Muž v Miláne pobodal talianskeho vojaka, kričal Alláhu akbar

17.09.2019 15:58

Policajným vyšetrovaním sa teraz zisťuje, či šlo o čin súvisiaci s terorizmom.

Gréta Fábryová

Prozaička a blogerka. Rada píše - príbehy, poviedky, články, recenzie. Autorka práve vychádzajúcej knihy DO NEBA MA NEVEZMÚ Viac sa dozviete na : gretafabry.sk www.facebook.com/Gréta-Fábryová www.instagram.com/greta_fabry youtoube Gréta Fábryová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 15922x
Priemerná čítanosť článkov: 995x

Autor blogu

Kategórie